Dokarmianie roślin dwutlenkiem węgla w uprawach pod osłonami
Zbiorniki do magazynowania dwutlenku węgla
Firma Green Team oferuje różnego rodzaju zbiorniki do magazynowania ciekłego dwutlenku węgla. Zbiorniki mogą być poziome lub pionowe o pojemnościach – 4, 8, 12. 16, 25, 35, 50 (i więcej) ton ciekłego dwutlenku węgla. Nasze zbiorniki wyposażone są w układ skraplający pozwalający utrzymać stałe warunki ciśnienia w zbiorniku (nie ma strat wynikających z otwarcia zaworów bezpieczeństwa).
Oferujemy nowe jak i używane zbiorniki. Zajmujemy się również kompleksowym remontowaniem zbiorników przygotowując instalację według oczekiwania klientów wraz z badaniem zbiorników przez Urząd Dozoru Technicznego.
Pomiary dwutlenku węgla w szklarni
Firma Green Team ma ponad 12-o letnie doświadczenie w projektowaniu i budowie kompletnej instalacji rozprowadzenia gazowego CO2 od zbiornika i parownicy do instalacji wewnątrz szklarni wraz z pomiarem.
Pragniemy zaproponować instalację rozprowadzenia gazowego dwutlenku węgla. Sam gaz będzie dozowany przez specjalnie przystosowane do tego kapilary umieszczone na ciągach dozujących CO2.
Do budowy instalacji dozowania dwutlenku węgla NIE stosujemy, żadnych kroplowników i innych emiterów, które miałyby być adaptowane od instalacji nawodnieniowych. NIE stosujemy również żadnych linii kroplujących. Stosowanie przez nas specjalnych kapilar do dwutlenku węgla oraz rozmieszczenie instalacji w odpowiedni sposób gwarantuje równomierne rozprowadzenie po całej powierzchni szklarni. Ponadto instalacja wewnątrz szklarni może być wielokrotnie zwijana i rozwijana (np. przy wymianie folii) i nie powoduje to jej uszkodzenia. Nasze instalacje pracują bezawaryjnie w wielu polskich szklarniach. Konfiguracja oraz liczba sensorów i sterowników ustalana jest indywidualnie, w zależności od wielkości szklarni i zapotrzebowania na dwutlenek węgla. Najprostszy układ tego typu składa się z 1 sensora i 1 sterownika połączonego bezpośrednio z parownicą dwutlenku węgla. Każdy z tych skanerów jest na stałe montowany w szklarni i wyposażony jest w wyświetlacz pokazujący aktualne stężenie gazu. Pomiar stężenia dwutlenku węgla odbywa się w podczerwieni, jest to najszybszy i najdokładniejszy pomiar. Powietrze dostaje się do wnętrza sensora, do komory, w której emitowana jest podczerwień.
Cząsteczki CO2 pochłaniają promieniowanie podczerwone. Po drugiej stronie komory pomiarowej znajduje się odbiornik, który sprawdza ile promieniowania zostało pochłonięte przez CO2. Im więcej cząsteczek CO2 tym większe pochłanianie promieniowania podczerwonego i na tej podstawie obliczane jest stężenie dwutlenku węgla. Aktualne stężenie CO2 podawane jest na wyświetlaczu sensora w ppm. Sensor jest umieszczony pomiędzy roślinami około 6 -8 m od wiszącego na słupie przy przejściu skanera. W prosty sposób można również zmieniać, żądane stężenie dwutlenku węgla, które chcemy utrzymywać w szklarni.
Na sterowniku można również zaprogramować parametry pracy systemu — czas dokarmiania, stężenie jakie ma być podane itp. W czasie kiedy w obiekcie szklarniowym nie ma zapotrzebowania na CO2 system wyłącza również parownicę – pozwala to na zmniejszenie zużycia prądu. W sytuacji gdy spadnie stężenie dwutlenku węgla, system zareaguje automatycznie i ponownie powróci do podawania CO2 . Pracę poszczególnych zaworów dozujących można regulować niezależnie. Automatyka i zasilanie systemu są tak zbudowane, aby nie dopuścić do przypadkowego uszkodzenia. Tak zaprojektowany i zbudowany przez nas system, przy prawidłowej eksploatacji, pracuje bezawaryjnie przez wiele lat.
Parownice do dwutlenku węgla
Firma Green Team ma w swojej ofercie różne parownice, które wykorzystują ciepło otoczenia do odparowania ciekłego dwutlenku węgla (zmianę stanu skupienia z ciekłego na gazowy). Większość oferowanych parownic to parownice wentylatorowe, których praca jest kontrolowana automatycznie. Czujniki temperatury kontrolują prawidłową pracę parownicy jak również zabezpieczają układ aby przy gwałtownym wzroście poboru dwutlenku węgla nie przedostał się ciekły gaz do instalacji rozprowadzającej gazowy CO2.
Standardowe wydajności parownic wentylatorowych to 200 kgCO2/h, 500 kgCO2/h oraz 1000 kgCO2/h. Istnieje również możliwość wyprodukowania parownicy na indywidualne zamówienie.