10-Dezynfekcja wody jonami miedzi

Choose language / Translator:

Choose language / Translator:

Choose language / Translator:

Translator:

MENU SZYBKIEGO WYBORU / NASZA OFERTA / TU JESTEŚ:

Dezynfekcja wody jonami Cu2+ – System Aqua-Hort®

Ogólny opis nawożenia i dezynfekcji wody jonami miedzi Cu2+

Nawożenie miedzią i elektromagnetyczne uzdatnianie wody służącej do nawadniania
i nawożenia roślin uprawowych pod osłonami i w uprawach otwartych
System Aqua-Hort daje możliwość na kontrolowane, elektrolityczne nawożenie upraw jonami miedzi jako mikroskładnika nawozowego. Badania w Państwowej Stacji Badawczej Aarslev w Danii przyczyniły się do powstania, ponad 18 lat temu, idei stosowania jonów miedzi służących do dezynfekcji wody, jako alternatywy do dezynfekcji innymi metodami takimi jak, m.in. UV, metoda termiczna czy chemiczna.
Wytwarzane w systemie Aqua-Hort jony miedzi są naładowane dodatnio, co sprawia, że ​​łatwo znoszą się z ujemnie naładowanymi cząsteczkami, takimi jak zarodniki i substancje organiczne. Ten pozytywny efekt jest wykorzystywany do znacznego ograniczenia ilości m.in. zarodników grzybów, bakterii i alg. Dodatkowo elektromagnetyczna obróbka przepływającej wody w urządzeniu Aqua-Hort, do której zostały dodane jony miedzi, podnosi ich sprawność działania w zwalczaniu patogenów.
Duńskie badania laboratoryjne oraz wyniki stosowania systemu Aqua-Hort na świecie  potwierdzają, że kontrolowany poziom jonów miedzi w wodzie znacznie zapobiega atakom grzybów, zwłaszcza z grupy Pythium i Phytopthora. Jak wiadomo oba te patogeny są bardzo szkodliwe dla upraw rolniczych i ogrodniczych. Obydwa grzyby tworzą zoospory, które rozprzestrzeniają się w wodnistych środowiskach. Badania laboratoryjne wykazują, że zoospory są zabijane natychmiast po ekspozycji na wodę uzdatnioną jonami miedzi przez system Aqua-Hort. Bakterie Xanthomonas, Agrobacterium, Ralstonia, Erwinia i Clavibacter są również zabijane po kontakcie z dozowanymi jonami miedzi w czasie od 2 do 4 godzin. Stosując dezynfekcję jonami miedzi, przy wykorzystaniu systemu Aqua-Hort, w zewnętrznym zbiorniku na wodę można prawie całkowicie zlikwidować wzrost glonów.
Kontrolowane dozowanie jonów miedzi w przeszłości było trudne, ponieważ jony miedzi łatwo wiążą się w związki zanim zaczną działać. Dzięki opatentowanemu systemowi Aqua-Hort w momencie podlewania osiąga się regulowaną, trwałą podaż jonów miedzi do przepływającej wody. Uwolniona ilość jonów miedzi mieści się w standardach nawozowych.
Standardowy system Aqua-Hort składa się ze skrzynki kontrolnej , rury elektromagnetycznej i 4 zestawów po 2 elektrody miedziane, w sumie 8 elektrod umieszczonych w 4 rurociągach, z których uwalniane są jony miedzi do przepływającej wody. Przełączanie biegunowości zapewnia, że ​​oba pręty elektrod są zużywane w równomierny sposób. Przepływomierz jest również częścią systemu Aqua-Hort, który automatycznie dostosowuje dozowanie jonów do zmian przepływającej przez urządzenie wody.  Dozowanie jonów miedzi prowadzone jest podczas podlewania uprawy. Można również wykorzystywać system Aqua-Hort do oprysków pielęgnacyjnych upraw czystą wodą z jonami miedzi, co w efekcie znacząco obniża koszty ochrony roślin.

 Pobierz folder .pdf

Działanie systemu Aqua-Hort powoduje m.in.:
  • Ograniczenie liczebności zarodników grzybów, bakterii i glonów
  • Wyeliminowanie infekcji grzybów z grupy Pythium i Phytopthora
  • Eliminację bakterii typu: Xanthomonas, Agrobacterium Ralstonia, Erwinia oraz Clavibacter
  • Likwidację glonów w otwartych zbiornikach wodnych
  • Obniżenie kosztów ochrony roślin w uprawach pod osłonami
  • Wzmocnienie systemu korzeniowego i poprawienie zdrowotności uprawianych roślin
Podstawowe modele Aqua-Hort:
mmm3/hampVoltKg Cu
 Aqua-Hort 12 amp750-4120-2411
Aqua-Hort Mini750-12330-4822
Aqua-Hort Standard900-30650-2433
Aqua-Hort Tank Model4000-20065-4000-24186
Aqua-Hort Boat Model5000-40065-4000-24186-372

Oferta

Budowa szklarni

Nawadnianie szklarni

Wyposażenie i obsługa szklarni

Top